مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق

مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق

مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق


مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق
 
یکی از موقعیت های شغلی پر درآمد ،خوش آتیه و البته بسیار پر طرفدار در میان فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و البته سایر رشته ها، برنامه نویسی می باشد تمام این فراد قبل از ورود به دنیای برنامه نویسی، سوالات زیادی در ذهن خود دارند، سوالاتی مانند اینکه برنامه نویسی رو از کجا شروع کنم؟ بهترین زبان برنامه نویسی چه زبانی هست؟ چقدر باید برای یادگیری برنامه نویسی زمان بزاریم و سوالاتی از این قبیل..

حتما شما هم افرادی را دیده اید که در برنامه نویسی مهارت خاصی دارند و زبان زد شده اند و هرگاه اسم برنامه نویس می­آید همه یاد آن می افتند و در مقابل افرادی که هرچه تلاش کرده اند نتوانسته اند برنامه نویس خوبی شوند و کار را نیمه کاره رها کرده اند. اما چگونه می توان یک برنامه نویس حرفه ای شد.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی با آن مواجه هستند، عدم اطلاع از یک نقشه‌ی راه درست است. وجود یک نقشه‌ی راه خوب باعث می‌شود که شما تا حد زیادی در وقت و انرژی‌تان صرفه‌جویی و مراحل یادگیری را بهتر و سریع‌تر طی کنید. در ادامه توضیح می‌دهیم که چطور و از کجا باید برنامه‌نویسی را شروع کنید.

برنامه نویسی بیشتر از اینکه یک مهارت فنی باشد یک هنر است. زیرا در دنیا تعداد بسیار زیادی برنامه نویس وجود دارد اما همه آن ها در کارشان بهترین نیستند. بنابراین برای اینکه به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق تبدیل شوید باید مقدمات یادگیری برنامه نویسی را بدانید و با ابزار کار برنامه نویسی به خوبی آشنا شوید.

مرحله اول : داشتن علاقه = صبور بودن

دراولین قدم باید مشخص کنیم که با چه هدفی قصد داریم وارد دنیای برنامه نویسی شویمومعمولا افراد با دو هدف وارد این حرفه می شوند یکی بحث علاقه ای هست که به موضوع برنامه نویسی دارند و دیگری بحث مالی.همانطور که در ابتدا گفتم برنامه نویسی یکی از مشاغل پر درآمد به حساب می آید وشخصی که به صورت حرفه ای وارد این شغل می شود بعد گذشت مدتی می تواند به سطح درآمد زایی بالایی برسد.

برنامه نویسی نیاز به عشق علاقه و پشتکار دارد.زندگی یک برنامه نویس با خطاها و انجام نشدن و زیر سوال رفتن مواردی که قبلا یادگرفته امیخته شده است. در هر پروژه ای برنامه نویسان میزان زیادی از وقت شان را برای رفع خطاهای موجود در برنامه ی نوشته شده صرف می کنند و شاید روزها طول بکشد تا بفهمند مشکل مار تنها از یک غلط املایی بوده است یا هر چیز دیگر. پس به عنوان یک برنامه نویس نیازبه این خواهید داشت که واقعا صبور و با پشتکار باشد.باید قبول کنیم که برنامه نویسی کار ساده ای نیست.همین ساده نبودن برنامه نویسی آن را خاص کرده است.نیازی نیست حتما در رشته کامپیوتر دارای تحصیلات باشید یا حتما سن بالای 20 وکمتر از 25 باشد یا حتی نیاز نیست انسان باهوشی باشید یا ریاضی تان قوی باشد ولی اگر همه این ها را داشته باشید ممکن است در کنار دیگر برنامه نویسان از جایگاه بهتری برخوردار شوید. اگر پشتکار زیادی در یادگیری ندارید وهمچنین اطلا حوصله ی درگیر شدن با ماسئل سخت و پیچیده را ندارید از شما می خواهیم که دستتان را به کد آلوده نکیند و سراغ مهارت های دیگری بروید
 
داشتن دانش برنامه نویسی

اینکه الان شما یک برنامه نویس حرفه ای نیستید مهم نیست همین که تصمیم گرفته اید تا یک برنامه نویس حرفه ای شوید خودش یک گام طلایی است. همان طور که می دانید برنامه نویسی یک علم است وشما باید آن را کسب کنید و بعد از آن با تمرین مهارت خود را دراین زمینه بالا ببرید وراه های زیادی برای کسب دانش برنامه نویسی وجود دارد مانند تماشای فیلم های آموزشی مختلف خواندن کتاب های برنامه نویسی و غیره..
برنامه نویسان حرفه ای و نیمه حرفه ای معمولا با سوالات تکراری وزیادی از طرف علاقه مندان روبه رومی شوند برخی از آن ها را در ادامه مرور می کنیم:

بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟

چقدر طول می کشد تا به برنامه نویس خوب تبدیل شوم؟

میزان درآمد یک برنامه نویس چقدر است؟

تا چند سالگی می توان برنامه نویسی کنم؟

برای برنامه نویس شدن حتما باید رشته دانشگاهی ام کامپیوتر باشد؟

قبل از هر چیز باید با خودتان صادق باشید.چه چیزی باعث شد که تمایل پیدا کنید برنامه نویسی را یاد بگیرید.درآمد بالای برنامه نویسان علاقه به کامپیوتر ومباحث پیشرفته ی آن وجهه شخصیتی که برنامه نویسان در جامعه دارند نیاز به شغلی که بتوانید در خانه بمانید و پول در بیاورید تغییر جهان یا حتی عملی کردن ایده هایتان.این همه دلایل خوبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی هستند ولی شاید دلایل برای ادامه نباشد.
 
 
 
مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق
 
خصوصیات و ویژگی های یک برنامه نویس موفق

اولین کاری که در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق لازم است انجام دهید این است که با خصوصیات برنامه نویس حرفه ای آشنا شوید ومهارت ها وتوانایی های زیر را انجام دهید.

1-برنامه نویس حرفه ای همیشه در حال آموختن است

2-برنامه نویس حرفه ای انرژی اش را برای اثبات خود هدر نمی دهد

3-کدهای سایر برنامه نویسان را می خواند

4-کدنویسی مشق شب برنامه نویس های حرفه ای است

5-یادگرفتن تکنیک ها را اولویت اول خود قرار دهید

6-پایه خود را قوی کنید

7-منابع یادگیری یادگیری برنامه نویسی

8-معرفی بهترین ویرایشگر های متن

9-سایت های معروف برنامه نویسی برای تمرین کدنویسی

مرحله دوم : انتخاب راه

مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق

شما ابتدا باید مشخص کنید که در چه حوزه ای قصد فعالیت دارید شغل برنامه نویسی به شاخه های گوناگونی تقسیم میشه از طراحی برنامه های سیستمی تا طراحی وب ونوشی برنامه های موبایل همگی زیر شاخه برنامه نویسی قرار دارند.روحیات شما تاثیر زیادی در راهی که انتخاب می کنید دارد.اجازه بدید مثال بزنم اگر شما به طبیعت و هنر علاقه زیادی دارید مطمئن باشید تو زمینه طراحی وب و همینطور طراحی واسط کاربری برنامه ها می تونید موفق باشد.
 
مرحله سوم : مطالعهمقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق

شک نکنید که باید مطالعه داشته باشید.دنیای برنامه نویسی دائما در حال تغییرات است و سالانه تکنولوژی ها و نسخه های جدید از زبان های برنامه نویسی به بازار عرضه می شوند.برای مثال برای برنامه نویسی سی شارپ تا این لحظه 6 نسخه عرضه شده است و هر نسخه شامل قابلیت های جدید است.باید زمانی رو برای مطالعه کتاب ها اختصاص بدید و این زمان همیشگی است .مطالعه دائمی شرط موفیت شما است.

کتاب های برنامه نویسی : بااینکه همیشه یک کتاب دارای ساختار بسیار منسجمی است و نویسندگان در این امر نهایت تلاش را می کنند اما متاسفانه یادگیری برنامه نویسی از روی کتاب بسیار سخت است اما یک کتاب برنامه نویسی می توند مرجع بسیار خوبی برای یک برنامه نویس باشد تا هرگاه مشکلی داشت به آن مراجه کند.

بهترین کتاب های برنامه نویسی
برای آموختن راه و رسم تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای می توانید از کتاب های کاغذی و آنلاین نیز استفاده کنید.

  اولیا کتاب از لیست کتاب های مفید برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای توسط پیتر سیبل نوشته شده است. در کتاب Coders At Work با بیش از 15برنامه نویس و محقق دنیای کامپیوتر همچون جاشوا بلوچ پیتر نورویگ کن توماسون و.. مصاحبه شده است.این کتاب به شما می گوید که کد نویسان بزرگ چگونه و از کجا شروع کرده اند.

Programming Pearls

خواندن این کتاب به شما درک عمیقی از الگویتم را می دهد.بنابراین اگر دوست دارید ایده ها و راه حل های تازه ای برای کد نویسی داشته باشید این کتاب رای بخوانید.اگر عاشق درگیر شده با مسائل پیچیده هستید و دوست دارید مدل ذهنی خود را در راه حل هایتان اعمل کنید این کتاب را از دست ندهید.

Soft Skills

یک کتاب سرگرم کننده برای برنامه نویس ها است و اکثر دولوپرها و متخصصان کامپیوتر از خواندن آن حسابی کیف می کنند چرا که یک برنامه نویس حرفه ای معمولا از کارش لذت می برد واین کتاب کدنویسی را برایش چندین برابر جذاب می کند.

سایت های مرجع برنامه نویسی:
نمونه کدها و گقتگو هایی که در میان برنامه نویسان در سایت های آموزشی وجود دارد بسیارمی تواند مفید باشد.خوش بختانه سایت های مرجه برنامه نویسی فوق العاده ای وجود دارد.با این حال خواندن متن و انجام کار از روی آموزش متنی می توانند مشکل و خسته کننده باشد.

سایت های معروف برنامه نویس برای تمرین کدنویسی

W3schools.com

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای وب می توانید از w3schools شروع کنید.این سایت همه چیزهایی که به عنوان برنامه نویس و دولوپر نیاز داردی را در اختیارتان قرار می دهد.دراین سایت طیف های گسترده ای از مثال ها و تمرین ها برای یادگیری وجود دارد و بهتر از همه اینکه بدون پراداخت هزینه با مطالعه درس های این سایت و تمرین مداوم کد نویسی به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل می شوید.

CodeCadmy

Codecadmy یکی دیگر از معروف ترین سایت های آموزش آنلاین است. این سایت بهترین منابع را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای پیشنهاد می دهد.همچنین این سایت دارای یک ویرایشگر آنلاین استی که می توانید در جین یادگیری درس ها را همان جا تمرین کنید.

Udacity

کد های این وب سایت واقعا مفید و تاثیر گذار هستند.اکثر برنامه نویسان حرفه ای این سایت را برای بخاطر دارا بودن مطالب خوب وکارآمد برای شروع کار معرفی می کنند.

Codescracker.com

یکی دیگر از جذاب ترین پلتفرم های یادگیری برنامه نویسی در دنیای اینترنت است.کد کرکر مجموعه گسترده ای از زبان های برنامه نویسی محبوب می باشد که ترفند های دنیای کامپیوتر را به صورت رایگان ارائه می دهد.صادقانه بگوییم که اگر می خواهید به یک برنامه نویس حرفه ای از علوم کامپیوتر سر در می آورد تبدیل شوید این سایت را از دست ندهید.

 جستجو در اینترنت :

شاید خیلی ها این روش را پیشنهاد کنند و یا خیلی از برنامه نویسان کنونی نیزا از این طریق تونسته اند برنامه نویس شوند.اما دقت کنید با جستجو دراینترنت با حجم انبوهی از اطلاعات مواجه خواهید شد که بسیاری از آنها ساختار منظمی هم ندارند وممکن است جز سردرگمی چیزی بدست نیاورید.

همین سردرگمی باعث می شود خیلی ها نیمه کاره یادگیری را رها کنند.برنامه نویس شدن از این طریق بیشتر با سعی خطا خواهد بود و دستو پا شکسته زیرا هر کس می تواند در وبلاگش برنامه نویسی را به سبک خودش آموزش دهد.


مرحله 4 :انتخاب زبان برنامه نویسی

مقدمات تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و موفق


خیلی از افراد در انتخاب زبان برنامه نویسی دچار مشکل می شوند.اینکه چه زبانی را انتخاب کنید که مبتنی بر علایق شما باشد بسیار مهم است.همتنطور که گفتیم شاخه برنامه نویسی به زیر شاخه های بسیاری تقسیم می شود مانند Web Application  و Mobile Application  و Web Design  و  Desktop Application .هریک ازاین شاخه ها نیازمند یادگیری یک یا چند زبان برنامه نویسی هستند.

Desktop Application

اکثر ما با این مدل برنامه ها هر روز سر و کار داریم، برنامه هایی مثل Word یا Excel این ها برنامه های Desktop هستند. یک برنامه نویس Desktop برای ایجاد این برنامه ها می توانند از بین Java و .NET یکی را انتخاب کند.

البته تکنولوژی های دیگری نیز وجود دارند مانند C++ MFC یا C++ QT، اما برای راحتی و سرعت کار Java یا NET. توصیه می شود. هر دو زبان بازار کار خوبی دارند، اگر شما Java را انتخاب کنید، یادگیری زبان جاوا باید اولویت شما باشد.

اما در صورت انتخاب NET.، می توانید بین Visual Basic و C# یکی را انتخاب کنید. پیشنهاد من به شما انتخاب C# است، زیرا بازار کار بهتری دارد و منابع و کتاب هایی که در اینترنت وجود دارند اکثراً بر اساس زبان سی شارپ ارائه شده اند.

شاید بتوان مزیتی که جاوا نسبت به .NET دارد را قابلیت اجرای برنامه های جاوا بر روی پلاتفرم های مختلف مانند لینوکس، ویندوز و ... ذکر کرد. البته .NET   نیز از این قابلیت پشتیبانی می کند، اما نه به صورت کامل! در کنار یادگیری زبان های برنامه نویسی، یادگیری بانک های اطلاعاتی مانند SQL Server یا Oracle را نیز جزو برنامه خود قرار دهید

 Web Application

اگر قصد دارید وارد بازار کار برنامه نویسی وب شوید ابتدا مشخص کنید که از چه تکنولوژی استفاده خواهید کرد.برترین ها در حوزه برنامه نویسی وب PHP و Asp.net هستند.

گمانه زنی برای یافتن بهترین گزینه مشغله بسیاری از افراد  شده اما یکی از مزایای Asp.net نسبت به PHP استفاده از زبان C# است که امکان تولید برنامه های دسکتاپ را نیز فراهم می کند.

در کنار PHP و Asp.net علاوه بر آشنایی با HTML و Css و JavaScript باید با بانک های اطلاعاتی نیز آشنا شوید.معمولا برنامه نویسان PHP از بانک اطلاعاتی MySQL وبرنامه نویسان Asp.net  ازبانک اطلاعاتی SQL Server استفاده می کنند.

Mobile Application

برنامه های موبایل مبتنی بر چندین پلاتفرم مختلف نوشته می شوند.برای مثال برای Android شما می بایست حتما زبان برنامه نویسی جاوا را یادبگیرید.نوشتن برنامه های Android شدیدا وابسته به زبان جاوا هستند.البته فرم ورک های دیگری نیز وجود دارند مانند Ionic  یا Apache Cordova  و همچنین Xamarin که به وسیله آن ها می توانید برنامه هایی برای Android بنویسید.

اما برنامه های Android به صورت مستقیم با زبان جاوا نوشته می شوند که اصطلاحا به آن های برنامه های Native  می گویند.

برای برنامه های IOS شما باید با Swift که رابطه مستقیمی با زبان Objective دارد آشنا باشید. یا برای برنامه های Phone Windows  امکان نوشتن برنامه های با زبان های سی شارپ یا HTML و Css وJavaScript وجود دارد.