10 زبان برنامه نویسی برتر برای یادگیری در سال 2019

10 زبان برنامه نویسی برتر برای یادگیری در سال 2019

10 زبان برنامه نویسی برتر برای یادگیری در سال 2019یکی از مهم ترین مهارت های در عصری که زندگی می کنیم برنامه نویسی است.امروزه کامپیوترها و فناوری های مربوط به آن تقریبا در هر صنعتی وارد شده است از فرودگاه ها و باندهای پرواز گرفته تا سرعت سنج نصب شده برروی وسیله ی شما.

شروع برنامه نویسی معمولا با این سوال همراه است که چه زبانی راباید یاد بگیریم و درحال حاضر چه زبان های بازار کاری بهتری دارند ما در این مقاله می خواهیم لیستی از 10زبان برنماه نویسی را که در سال 2019 برای یادگیری پیشنهاد می شوند معرفی کنیم و امیدواریم در تصمیم شما تاثیر بسزایی داشته باشیم.

جامعه برنامه نویسان و توسعه دهندگان روز به روز در حال رشد وپیشرفت است زبان های برنامه نویسی جدید در حال ظهور هستند که برای دسته های مختلف توسعه دهندگان از برنامه نویسان مبتدی تا حرفه ای و همچنین برای موارد مختلف(برنامه های کاربردی وب برنامه هایس کاربردی موبایل توسعه بازی سیستم توزیع شده و..) مناسب هستند.
 
1- پایتون(Python)پایتون بی شک بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2019 می باشد.این زبان بصورت گسترده بعنوان اولین زبان برنامه نویسی برای یادگیری انتخاب شده است.سایت های بزرگی مانند YouTube, Instagram, Pinterest , SurveyMonkey از پایتون استفاده می کنند.

پایتون یک زبان برنامه نویسی در حال رشد است و در حال حاضری هیچ نشانه ای از کمرنگ شدن آن در آینده وجود ندارد.شما این زبان را می توانید در وب اپلیکیشن ها نرم افزارهای کتمپیوتری سرورهای شبکه یادگیری ماشین و.. بیایید.

پایتون درسال های اخیر به یکی از اصلی ترین زبان های یادگیری برنامه نویسی تبدیل شده سینتکس ساده وسرراست دیتا تایپ های گسترده ومدرن و دستورات قدرتمند و کتابخانه های بسیار و امکان دیباگ کردن ساده یکی از اصلی ترین دلایل روی آوردن به آموزش پایتون بوده است.

پایتون دارای کتابخانه های عالی وزیادی می باشد وجامعه ی زیادی از برنمه نویسان را داراست.

پایتون زبان عالی برای افرادی هست که تازه می خواهند شروع کنند وهمچنین به دنبال درآمد خوبی از برنامه نویسی هستند.

اگر شما در حوزه امنیت سایت فعالیت می کنید احتمالا می دانید که پایتون می تواند برای سرویس های API و Back-End مفید باشد.علاوه براین فریم ورکهای توسعه وب مبتنی بر پایتون مثل جنگو(Django) پایرامید(Pyramid) و Turbo Gear بسیار محبوب هستند.

2-جاوا  (Java)


 
جاوا یکی از بهترین برنامه های برنامه نویسی محبوب دیگراست که توسط سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است و سابقه بالاتری دارد تقریبا می شود گفت ده هاست که باقی مانده است.جاوابصورت گسترده برای توسعه برنامه های حت وب سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

جاوا مسلما محبوب ترین زبان برنامه نویسی است که تا به حال نام آن را شنیده اید.

جاوا زبانی است که توسط جیمز گوزبینگ از اعضای  Sun MicroSystems در سال 1991 ایجاد شده است واز آن زمان به یکی از محبوب ترین زبان های برناممه نویسی تبدیل شده است که حدود9 میلیون توسعه دهنده از آن استفاده می کنند.

 سخن معروف"یکبار بنویس و همه جا اجرا کن" یکی از کلیدی ترین ویژگی هایی است که جاوا را بسیار ارزشمند می کند.
 
جاوا یکی از زبان های برنامه نویسی شی گرا است که با نحوه نوشتاری یا سینتکس عمدتا مبتنی بر C و C++ است که برای ایجاد برنامه های قوی امن وقابل حمل که می توانند برروی سیستم عامل های مختلف اجرا شوند.

اندروید به صورت کامل برای توسعه برنامه های خوداز جاوا استفاده می کند.پس شما با یادگیری این زبان می توانیدبرنماه نویسی اندروید را نیز به سادگی یاد بگیرید.
بسیاری معتقدند که Java بعد از معرفی زبان Kotlin فراموش خواهد شد اما براساس آخرین نظر سنجی Stack OverFlow در سال 2018 جاوا هنوز از نظر برنامه نویسی و زبان برنامه نشانگذاری در جایگاه پنجم قرار دارد.

اگر به دنبال کار کردن در شرکت های بزرگ هستید جاوا زبانی است که باید یادبگیرید.

این یک فرصت فوق العاده کسب وکار برای کسانی هست که جاوا را بلد هستند و پوپل پشتیبان رسمی ای زبان برای توسعه ی اندروید است و محیط یکپارچه و عالی به نام Android Studio  برای آن شناخته است.

3- سی پلاس پلاس(C++)C / C++ مثل نان وکره ی برنامه نویسی هستند.بسیاری از سیستم های پایین مثل سیستم عامل ها فایل های سیستمی و... با سی پلاس پلاس نوشته می شومئ.
اگر دوست دارید یک برنامه نویس سیستمی باشد زبان های سی وسی پلاس پلاس بهترین گزینه ها هستند.

سی پلاس پلاس یک زبان بسیار کار آمد و انعطاف پذیر است که برای اولین بار در سال 1985 معرفی شد.باتوجه به کارایی بالا قابلیت اطمینان و دیگر ویژگی های شاخص این زبان میزان تقاضای آن همیشه در سطح بالایی قرار داشته است.

پروژه های بزرگی مانند مایکروسافت ویندوز وگوگل کروم با C++ نوشته شده اند و همچنینIndeed  که بزرگترین وبسایت کاریابی در نیاست وبرای آمازون می باشد نیز به کمک همین زبان توسعه داده شده است.

سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی همه منظوره سطح میانی وشی گرا است.امروزه در جهان بیشتر نرم افزارهای سیستمی با زبان C++ نوشته می شوند.C++ بسط یاقته یا بهبود یافته زبان C و خیلی قدرتمندتر از  C است.C++ یک زبان مجزا از C  است.زبان سی پلاس پلاس توسط لابراتور Bell یا همان Bell Labs به عنوان یک نسخه جدید از زبان برنامه نویسی C طراحی وپیاده سازی شد.

سی پلاس پلاس چیزی به نام STL دارد که مخفف Standard Template Library می باشد.

پشتیبانی از کتابخانه ها وسرعت بالای C++ باعث محبوبیت این زبان شده است.
 
4-جاو ااسکریپت(JavaScript)


جاوااسکریپت زبان برنامه نویسی فرانت اند (رابط کاربری) است.جاوااسکریپت به صورت گسترده برای ساخت برنامه های فرانت اند کاربرد دارد.برای مثال وقتی در یک وب سایت روی یک دکمه کلیک می کنید و یک صفحه ی پاپ آپ نمایش داده می شود این عملیات با جاوااسکریپت پیاده سازی شده است.

جاوا اسکریپت به شما این امکان را می دهد تا وبسایت هایی تعملی طراحی کنید و در واقع یک تکنولوژی وب ضروری در کنار HTML و CSS است به این دلیل که اکثر مرورگرها به نوعی جاو.ااسکریپن را اجرا می کنند.

جاوا اسکریپت زبانی است که در صفحات html کاربرد ارد و قابلیتهای بسیاری از قبیل: افزایش کیفیت ظراحی صفحات کنترل صفحات کنترل browser بازدید کننده  ساخت و استفاده از cookie ها وبسیاری چیزهای دیگر.

زبان جاوا اسکریپت به بزرگی و کوچکی حروف حساس می باشد.زبان JavaScript یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد.از آنجا که JavaScript یک متن ساده می باشد در نتیجه می توان از هر ویرایشگر متن کمک گرفت درسیستم ویندوز اغلب کاربران از برنامه nodepad استفاده می کنند.

به عنوان مثال نود جی اس(Node.Js)  یک محیط اجرایی سمت سرور است که برمبنای موتور جاوا اسکریپت توسعه داده شده است.در نود جی اس نیازی به اجرای کدها در مرورگر نیست بااستفاده از تکنولوژی Node  وماژول های جانبی آن میتوان  وب سرویس های منعطف با قابلیت های بالا ودسترسی آسنکرون (Asynchronous) به دیتابیس تولید کرد.

5-زبان برنامه نویسی گو(Go Language)زبان برنامه نویسی Go که بعنوان Golang هم شناخته می شود یک زبان برنامه نویسی است که توسط گوگل گسترش داده شده است.

Go بصورت عالی از چندنخی پشتیبانی می کند.بنابراین این زبان توسط بسیاری ازشرکت ها که به سیستم های توزیع شده متکی هستند استفاده می شود.

این زبان توسط گوگل توسعه یافته شده است و جزو زبان های ساده اما قدرتمند به شمار می آید.این زبان به اندازه پایتون محبوب نیست اما به سرعت در حال رشد است.

این زبان روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند و اگر چه زبان های دیگر کانند جاوا همچنان در پروژه های بزرگ و کوچک به کار گرفته می شوند ولی زبان های جدیدی مانند  Go ثابت کرده اند که می توانند در زمینه محاسبات مدرن مخصوصا پردازش ابری عملرکد فوق العاده داشته باشند. از دلایل موفقیت این زبان می توان به کم حجم بودن آن منبع باز(Open Source) بودن آن ومناسب بودن آن برای معماری میکروسرویس ها اشاره نمود.

زبان Go بصورت گسترده ای توسط استارتاپ ها در سیلیکون ولی مورد استفاده قرار می گیرد بااین حال توسط شرکت ها و استارت اپ های هندی هم مورد استقبال قرار گرفته است.

افرادی که دوست دارند به استارت اپ های مدل سیلیکون ولی بپیوندند یا درسیستم های هسته ای متخصص شوند باید GoLang  را یادبگیرند.

لازم به ذکر است که برخی از پروژه های بزرگ ومشهور از این زبان برای توسعه استفاده کرده اند که از بین آن ها می توان به Kubernetns و Ethereum Cyptozinc اشاره کرد.
 
6-زبان Rزبان برنامه نویسی یک زبان برنامه نویسی است که بصورت گسترده ای در زمینه ی آنالیز داده ها و یادگیری ماشین ها دارد . زبان R دارای فریمورک عالی که براساس کتابخانه های مختلفی است ، میباشد که برای توسعه ی الگوریتم های یادگیری ماشین مفید میباشد .

زبان R همچنین در محاسبات آماری عمومی مورد استفاده قرار میگیرد . زبان R توسط بسیاری شرکت ها مورد قبول واقع شده است

پس اگر شما قصد دارید به تیم آنالیز داده ای در یک سازمان یا شرکت بپوندید زبان R را یاد بگیرید 
 
7-زبان سوئیف (Swift)اگر شما می خواهید در حوزه ios فعالیت کنید باید swift رابه عنوان یک زبان برنامه حرفه ای با موقیعت های شغلی با درآمد بالا به حساب بیاورید.

Swift یک زبان برنامه نویسی نسبتا جدیدی است که درسال 2014 عرضه شده است. این زبان گزینه ای جدید برای اپل می باشد که در توسعه برنامه های بوی IOS و Mac-OS از آن استفاده می کند.

زبان برنامه نویسی swift از شرکت اپل یک زبان متن باز و انعطاف پذیر است.اپل در نظر گرفتن امکانات جدید و سهولت استفاده از این زبان را به یکی از انعطاف پذیرترین زبان های دنیا تبدیل کرده است.اپل زبان خود را برای سهولت استفاده و سادگی و تطبیق با پایتون ساخته است. این یعنی می توانید سریع تر از هر پلتفرم دیگری این زبان را یادبگیرید.

آیفون های اپل یکی از دستگاه هایی می باشد که سهم بزرگی از بازار را به خودش اختصاص داده و رقیب سرسخت سیستم عامل Android به حساب می آید.
 
8-زبان پی اچ پی (PHP)PHP را می توان با قاطعیت پر طرفدارترین زبان برنامه نویسی سمت وب دانست که از آن برای برنامه نویسی و پیاده سازی بسیاری از وب سایت های داینامیک استفاده می شود. مجموعه ای که هم اکنون پیش روی شماست از اولین مراحل نصب و اجرای PHP و محیط شبیه ساز آن تا پیشرفته ترین قسمت های کار با پایگاه داده و.. همراه شماست که تواناهایی خود را درزمینه ی طراحی و برنامه نویسی وب کامل کنید.

پی اچ پی محبوبترین زبان برنامه نویسی اسکریپت نویسی سمت سرور است.80% از وب سایت های دنیا با این زبان اجرا می شوند.PHP سابقه طولانی دارد ولی هنوز هم که هنوز است که بازار کارطراحی وب و برنامه نویسی به برنامه نویسان PHP نیازمند است.
 
8-تایپ اسکریپت (TypeScript)تایپ اسکریپت زبانی است که برای انجام پروژه های بزرگ جاوا اسکریپت طراحی شده است. این زبان در سال ۲۰۱۸ توجه بسیاری از توسعه دهندگان را به خود جلب کرد.

این زبان فقط برای کدنویسی Front-end مناسب نیست، بلکه از آن در برنامه نویسی بک اند، اپلیکیشن های هایبریدی موبایل، راه حل های ابری معماری، طراحی شبکه های عصبی و حتی کنترل ربات ها استفاده می شود.

بنابراین تعجب آور نیست که TypeScript در حال حاضر برای فریم ورک های اصلی جاوا عنصری اساسی است. حتی گوگل تصمیم گرفته از آن در Angular استفاده کند.

9-کاتلین (Kotlin)کاتلین دومین زبان دوست داشتنی در نظرسنجی وبسایت Stack OverFlow در سال ۲۰۱۸ است. زبان  Kotlin در اصل توسط JetBrains توسعه داده شده است. این زبان به طور کامل با جاوا تعامل داشته و هیچ محدودیتی ندارد. این زبان می تواند تقریبا در همه جا مورد استفاده قرار گیرد.

توسعه دهندگان اندروید نیز  از زبان Kotlin استفاده کرده و آن را دوست می دارند. در سال ۲۰۱۷ گوگل اعلام کرد که Kotlin اکنون زبان رسمی برای توسعه اندروید است. Kotlin با تمامی کتابخانه ها و فریم ورک های موجود جاوا کار می کند و عملکردی مشابه به آن دارد.
 
10-اف شارپ (F#)زبان برنامه نویسی  F# در ابتدا توسط بنیاد نرم افزاری F# توسعه یافته است. مدت زمان زیادی بود که در حوزه وب صحبت خاصی در مورد F# نمی شد. اما بر اساس آخرین نظرسنجی،  F# در بالاترین سطح از حقوق و دستمزد نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی قرار دارد!

اف شارپ یک زبان برنامه نویسی بالغ، اپن سورس و کاربردی است. این زبان توانایی کاربران و سازمان ها را برای مقابله با مشکلات کامپیوتری پیچیده به وسیله کدنویسی ساده ای که دارد بالا می برد.

اف شارپ در لینوکس، Mac OS X، Android، iOS، Windows،  GPU ها و مرورگرها اجرا می شود. این زبان رایگان می باشد و تحت مجوز تایید OSI منبع باز است.

 F# در طیف گسترده ای از زمینه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد و توسط جامعه فعال و شرکت های پیشرو صنعت پشتیبانی می شود که ابزار های حرفه ای را ارائه می دهند.